Франка остава непобеден у дома, побеждава Сао Пауло и отива на финала на НББ | nbb

Франка Баскете запази непобедения си рекорд у дома този сезон в НББ, победи Сао Пауло с 81-78 в мач 4 от полуфинала на състезанието и се класира до финала, като направи 3-1 в серията тази събота на Педрокао.

В решението отборът от вътрешността на Сао Пауло ще се изправи срещу Фламенго, който победи Минас с 3:0 в другата скоба, прередактирайки финала на NBB 2018/2019. Датите на мача все още не са определени.

+ Вижте новините от Франка, Рибейран и региона

С 26 точки, две асистенции и седем борби пивотът Лукас Мариано беше връхната точка на отбора на франкано и реализатор на мача. За Сао Пауло централният нападател Кабокло беше най-резултатен на отбора с 23 точки, една асистенция и четири борби.

Лукас Мариано, стожер на Франка Баскете — Снимка: Маркос Лимонти

Франка доминираше през първата четвърт на мача от самото начало, главно с кошовете на крилото Дейвид Джаксън, който добави пет точки в първите десет минути на мача, и Марсио със същото количество голове.

Стражът Жоржиньо, крилото Джонатан, стожерът Лукас Мариано и аржентинският страж Скала затвориха резултата на домакините през първото полувреме на мача.

За Трикольор акцентите бяха крилото Маркиньос, пойнтгард Коелю и централното крило Кабокло, единствените играчи от Сао Пауло, които удариха кошове в първия период, който завърши 19-13 за франканците.

Франка и Сао Пауло се дуелиха на Педрокао тази събота — Снимка: Marcos Limonti/Sesi Franca

Във втория период Сао Пауло се справи точно на корта и с три поредни атаки успя да обърне изграденото от Франка предимство за две минути. Със силна защита в началото на четвъртата Трикольор успя да задържи инерцията на домакините, но не за дълго.

Грешките в атаката на Сао Пауло и добрите атаки на Лукас Мариано накараха Франка да си върне преднината с три топки от централната част, което вдигна публиката на Педрокао.

Мариано беше връхната точка в периода с десет точки. Пивотът Лукас Диас с четири, Скала, с удар от три, и точката Адиел със свободно хвърляне затвориха резултата на стопаните на къщата.

Сао Пауло спечели четвъртата с 19:18, но Франка затвори първото полувреме на мача с 37:32 на таблото.

Лукас Диас, Лукас Мариано и Джонатан Луз празнуват добър мач срещу Сао Пауло — Снимка: Marcos Limonti/Sesi Franca

Третият период започна с пълна доминация на Франка, който откри 10:4 за пет минути, принуждавайки треньора Бруно Мортари от Триколор да поиска технически тайм-аут.

Спрян от добрата защита на домакините и с много грешки в атака, Сао Пауло отдели време да реагира в четвъртия и започна да се възползва в края на периода с кошове на Маркиньос, Каблоко, Елиньо и Тайрон, който с кош от три, той върна отбора в играта с оставащи 2 минути 33 до края на етапа и принуди треньора Хелио Гарсия да поиска тайм-аут.

При завръщането след прекъсването Марсио с две топки, Джонатан с тройка и Лукас Диаш с две свободни хвърляния накараха Педрокао да вибрира отново с отбора на Франка в последната минута на периода.

Маркиньос отговори на Сао Пауло с тройка и след неспортсменски фаул на Адийл отбеляза още две точки. Реакцията в края не успя да промени преднината на четвъртия, който завърши при 22:20 за домакините.

Дейвид Джаксън в действие срещу Сао Пауло: Франка се справи — Снимка: Marcos Limonti/Sesi Franca

Франка влезе в последния период с победа в мача с 59 на 52 и в първите четири минути се справи с предимството и с две топки на Лукас Диас, треньорът на гостите спря играта. Реваншът беше балансиран, но в крайна сметка Сао Пауло очерта реакцията, като засили защитата и накара атаката да бъде командвана от Коелю и Кабокло.

С оставащи две минути аржентинската Скала извърши неспортсменски фаул на Коелю, което беше петото му нарушение в мача, и напусна играта. Трикольорът пропусна първия удар, но реализира втория.

Остава 1 мин. 56, след неспортсменски фаул на Жоржиньо в Кабокло, Сао Пауло докосна резултата с реализация на свободни хвърляния и две точки на Тайрон, но Франка се върна в играта, когато в поредицата Лукас Мариано отбеляза три точки.

Пивотът направи още една тройка в следващата атака и взриви Педрокао 37 секунди след края на мача. Технически фаул, извършен от него върху Коелю, който изби и трите свободни хвърляния, доведе до спад на изоставането на домакините до три точки.

В последната атака в мача Коелю стреля извън платното и пропусна. Той и отборът на Сао Пауло имаха проблеми с рефера, който поиска липсата на Лукас Диас в играта, но нищо не беше отбелязано. Четвъртият завърши при 26:22 за Трикольор, но с победата на Франция в общия резултат.

Докато играчите на Сао Пауло се оплакваха, Франка и публиката празнуваха мястото си във финала на състезанието.