Епично постижение! Сити е шампион на Англия със завръщане над Астън Вила – 22/05/2022

След 90 минути на чиста емоция Манчестър Сити взе титлата във Висшата лига, като победи Астън Вила с 3-2. Дори у дома „гражданите“ губеха с 2:0 до 30-ата минута на второто полувреме, когато търсеха завръщане. исторически, с два гола от Гюндоган, да вземе купата за четвърти път от пет сезона.

Ливърпул не усети вкуса на завоеванието в нито един момент, тъй като те също минаха зад маркера срещу Уулвърхемптън и успяха само в 39-ата минута на етапа, като в крайна сметка победиха с 3:1. Червените започнаха назад с един точка, стигнаха до равенство (загуба от равновесие) и завършиха една точка след: 93 на 92.

22.5.22 – Габриел Жезус и Джак Грилиш, от Манчестър Сити, с шампионския трофей на Висшата лига

Изображение: Oli SCARFF / AFP

Сити и Ливърпул изоставаха през първото полувреме, но червените търсеха равенство преди почивката. Дори и с неуспеха Сити все пак отиде в съблекалнята като шампион, тъй като по това време двата клуба бяха изравнени с 90 точки, но отборът на Манчестър имаше най-добра голова разлика.

И двата отбора оказаха твърде голям натиск върху опонентите си през второто полувреме, но Астън Вила отбеляза втория в Манчестър с Филипе Коутиньо в 24-ата минута. Доминацията на гражданите се превърна в голове едва на 30-годишна възраст, но три дойдоха само за пет минути: първият Гюндоган и обратът, а Родри отбеляза втория. Ливърпол също се обърна, но триумфът беше безуспешен.

Сити започват зле, но празнуват гол срещу Ливърпул

За разлика от традиционното, отборът на Гуардиола не успя да създаде много положения и да натисне съперника още в първите минути. Публиката обаче отпразнува гола на Уулвърхемптън само с две минути търкаляне на топката.

Вратарят Хосе Са отправи директно хвърляне към нападателя Раул Хименес, който се възползва от колебанието на защитата да достигне долната линия и центрира за Педро Нето, за да открие резултата срещу Ливърпул.

Червените рисуват, докато гражданите растат

22.5.22 - Сенегалският нападател Садио Мане (вляво), от Ливърпул, празнува гол срещу Уулвърхемптън - ELLIS / AFP - ELLIS / AFP

22.5.22 – Сенегалският нападател Садио Мане (вляво), от Ливърпул, празнува гол срещу Уулвърхемптън

Изображение: ELLIS / AFP

Голът на Ливърпул и най-добрият шанс за Сити дойде в 23-ата минута. В Манчестър Де Бройне пренесе топката до границата на зоната, но се подхлъзна. Габриел Жезус побърза да вземе остатъците и подаде към Фодън, който удари с дясната страна и дори при отклонението помита гредата.

Още на Анфийлд Роуд Тиаго намери красив пас за Мане, който влезе в зоната с разстояние между защитниците и удари изхода на Хосе Са, за да остави всичко същото.

Кеш вкарва резултата и увеличава напрежението в Манчестър

В 36-та минута на срещата Астън Вила отправи единствения си успешен удар през първото полувреме и беше достатъчен, за да поведе. Рамзи свали топката по лявата страна и я подаде към Дигне, който центрира. Кеш удари много силно с глава срещу Кансело. Вратарят Едерсон все пак го докосна, но не спря първия гол в Манчестър.

Вкараният гол вдъхна надежди на феновете на Ливърпул, които продължиха да пеят по-силно на Анфийлд. С подкрепата на трибуните червените натиснаха в последните минути преди почивката.

Късмет с Сити

Въпреки избутването на Астън Вила в защитното поле, Гражданите се измъкнаха на косъм, за да вземат втория, в девет от последния етап. Олсен пусна Уоткинс, който напредна, докато се изправи очи в очи с вратаря и докосна вдясно от вратата.

Малко преди това, на шест, Ливърпул успя да вкара втория, но голът беше отхвърлен за офсайд. Мане с кавадиня го прати към вратата, но беше в неправилна позиция.

Коутиньо вкарва и помага на бившия отбор

При друг директен разговор от защитата, направен от Олсен, Уоткинс овладя спора със защитата. Той насочи към Коутиньо, който взе Лапорт и стреля ниско, отбелязвайки втория за Астън Вила. Бразилският полузащитник игра за Ливърпул пет сезона, между 2012 и 2017 г.

Сити най-накрая реагира

Родри отбеляза изравнителен гол за Сити - ANDREW YATES/EFE - ANDREW YATES/EFE

Родри отбеляза изравнителен гол за Сити

Изображение: ANDREW YATES/EFE

Докато Ливърпул продължи да оказва натиск върху Уулвърхамтпон, Сити най-накрая успя да пробие блока на Астън Вила. На 30, Стерлинг центрира отдясно и Гюндоган пробва твърдо в задната част на мрежата.

Две минути по-късно Родри изравни мача. Зинченко направи всичко отляво и игра за пристигането на Родри, който прати в ъгъла на вратата, без да даде шанс на вратаря.

невероятен обрат

В 35-ата минута Манчестър Сити отбеляза трети гол, за да взриви публиката на Сити оф Манчестър. De Bruyne взе отскока и центрира ниско на втората греда. Гюндоган отново се появи, за да го изпрати към целта и да постанови връщането.

Ливърпул също се обръща

В отровния корнер на Арнолд Матип удари с глава с ракета, но защитата спаси на практика над линията. При отскока, в объркването, Салах бутна в задната част на мрежата в 39-ата минута на последния етап. Червените все пак отбелязаха трети при 42, с Робъртсън. Той вкара с Фирмино отляво, получи го на входа на малката зона и центрира.

Фернандиньо е лош на сбогуването

Бразилският халф не се представи добре в последния си мач с фланелката на Сити. Невнимателен, той загуби важни спорове в халфовата линия и беше фактор за подобряването на Астън Вила в последния участък от първия етап. Той не се върна през второто полувреме, правейки място на Зинченко.

Клоп запазва Салах и Ван Дайк

Въпреки че каза, че играчите са готови да играят, треньорът Клоп не започна мача със Салах и Ван Дайк. Нападателят влезе на терена в 12 минути на второто полувреме.

В събота (26) от 16 часа Ливърпул ще играе финала на Шампионската лига срещу Реал Мадрид.