Другович се налага на старта и печели F2 състезание 1 в Испания – Новини от Формула 2

ФОРМУЛА 1 2022: ВСИЧКО ЗА КЛАСИФИКАЦИЯТА НА ИСПАНИЯ GP | брифинг

След като Формула 1 определи стартовата си решетка, дойде ред на Формула 2 да се възползва от каучука от цялата тази събота (21) на пистата в Барселона, за да се състезава в спринтовата надпревара през уикенда. Историята на състезанието започна да се променя още преди старта, когато пол-позиционерът Кейлън Уилямс беше спрян, когато дойде време да замине за обиколката за представяне. Без поле на старта Фелипе Другович победи портфейла на предния и поведе, че няма да губи повече.

▶️ Абонирайте се и за двата канала на GRAND PRIZE в YouTube: GP | GP2
Леклерк участва в Q3, но се възстановява и заема поул във F1 на Испания

Проблемът с Уилямс остави позицията на честта вакантна и Джейк Хюз, идващ от второто място, беше де факто поул. Тео Пуршеър дойде на втора позиция, но с лице към вятъра, докато Фелипе Другович имаше по-сходна позиция: зад Хюз, както би било. Бразилецът обаче скочи впечатляващо и преглътна и двамата съперници.

Важно е да припомним, че Другович беше 10-и в класирането, което би му осигурило поле за това спринтово състезание. Наказанието за блокиране на Pourchaire обаче в крайна сметка избута #11 на четвърто място. В метри наказанието беше изведено от орбита.

Аюму Иваса и Логан Сарджент, които също започнаха много добре, завършиха с другите две места на подиума. Джехан Дарувала, Тео Пуршеър, Джак Духан, Фредерик Вести и Енцо Фитипалди допълниха групата от осем, които отбелязаха. Енцо все още трябваше да се бори до края, за да овладее атаките на Лиъм Лоусън и Маркъс Армстронг, които завършиха топ-10.

THE ГОЛЯМА НАГРАДА отразява in loco действията на категорията в Circuit de Barcelona-Catalunya с Ерик Калдух и освен това следи всичко НА ЖИВО и в РЕАЛНО ВРЕМЕ. В неделя стартът на Формула 1 е насрочен за 10 часа сутринта [Brasília, GMT-3]. Преди това обаче F2 тръгва в 6:35 сутринта.

Фелипе Другович контролира спринтовата надпревара в Испания (Снимка: Reproduction/F2)
Paddockast #148: Какво е заложено на карта в най-тежкото Гран При на Испания в последно време

Вижте как протече състезанието:

Драмата на състезанието във Формула 2 започна още преди старта. Решетката с 21 състезатели – без Ралф Бошунг, наложено от лекари поради болки във врата, причинени от инцидент на етап Имола – полюсът на спринтовата надпревара Калън Уилямс имаше проблеми. В момента на тръгване за обиколката за представяне той спря. Неспособен да се движи, докато влакът от коли минаваше, той трябваше да тръгне от пит лейна. Надпреварата остана без никой на полпозишън.

Джейк Хюз по същество завърши на първо място, но Тео Пуршеър, който беше трети, също започна да се изправя срещу вятъра. Но никой от тях не се възползва от ситуацията: това беше Фелипе Другович. Шофьорът на MP, който първоначално щеше да притежава пилон, но беше наказан за блокиране на Pourchaire в края на квалификацията, направи зрелищно начало и скочи напред.

Заедно с него, Ayumu Iwasa и Logan Sargeant оставиха двамата, стартиращи в привилегировани условия. Хюз беше четвърти, но стартът на Пуршеър беше катастрофален и той изкара французина на седми, също зад Джехан Дарувала и Юри Випс. Джак Духан, Фредерик Вести и Енцо Фитипалди завършиха топ 10.

Юри Випс се завъртя сам, когато атакува Джехан Дарувала (Снимка: Репродукция/F2)

В две от 26-те обиколки, Другович вече отваряше повече от 1s и започваше наистина да контролира действията, но предимството скоро щеше да бъде отменено. Причината беше Випс, който атакуваше Дарувала за шесто място, когато отвори твърде много в завой първи, за да опита да се гмурка, завъртя се и спря на чакъла. Автомобил за безопасност и край на състезанието за младия пилот на Red Bull Academy. Автомобилът за безопасност създава проблеми и на Amaury Cordeel, който изпреварва по време на прекъсването и в крайна сметка спира с 10 секунди.

След четири обиколки с кола за безопасност, рестартирането е позволено в десетата обиколка. Другович отново се справи добре и се хвърли без риск, за да запази преднината и да започне да се отваря: в края на следващата обиколка той имаше 1s5 за Иваса. Хюз остана четвърти, но се приближаваше към Сарджент, за да търси третото място.

Ако нямаше битка за победа в Барселона, дуелите на пистата бяха живи. Рой Нисани се опитваше да намери линия, каквато и да беше тя, за да изпревари Марино Сато за 18-то място, но не успя. Малко по-напред Оли Колдуел се гмурна, за да заеме 15-ия пост от Джем Бьолюкбаши. Състезанието обаче не беше най-вълнуващото.

Ако в някакъв момент след рестарта изглеждаше, че Хюз ще заеме третото място от Sargeant, гумата се изчерпваше с напредването на състезанието. В 19-та обиколка той беше подминат от Дарувала и след това Пуршеър и Духан. Шофьорът вече не можеше да държи колата на пистата и в същото време да бъде бърз – щеше да се окаже извън първите осем и точките.

Другович току-що отвори и имаше доста над 2s за Iwasa: той просто трябваше да стигне до края на надпреварата, за да спечели. Междувременно Уилямс, след като стартира от пит-лейна, видя какъв е шансът победата да се превърне в 16-то място.

Надпреварата наближаваше края с почти всички определени точки. Другович вървеше към победа и към него се присъединиха Иваса и Сарджент на подиума, а Дарувала, Пуршаир, Духан и Вести последваха. Последната позиция за точки за това състезание беше за грабване до края. Фитипалди успя да устои на напредъка на Лиъм Лоусън и Маркъс Армстронг да вкара гол. И такъв беше краят. Втората победа на Другович за 2022 г.