Другович прегазва опоненти, диктува темпото и печели състезание 2 в Барселона – Новини от Формула 2

Фелипе Другович беше голямото име на уикенда във Формула 2 в Испания. След като спечели спринтовата надпревара, пилотът определи темпото тази неделя (22) на пистата в Барселона, направи страхотен тест за възстановяване, след като стартира едва десети и прекоси финалната линия още веднъж първи. Бразилецът все още трябваше да ускорява много в последния участък, тъй като беше разследван за неправилно влизане в пит-стопа, което можеше да доведе до наказание от 5s за неговото време.

Поул-позишън, Джак Духан беше втори, следван от Фредерик Вести, завършвайки подиума. В топ 10 все още имаше Логан Сарджент, Клемент Новалак, Енцо Фитипалди – на солидно шесто място, след като стартира от решетката на 11-то място –, Маркъс Армстронг, Тео Пуршеър, Лиъм Лоусън и Рой Нисани.

▶️ Абонирайте се и за двата канала на GRAND PRIZE в YouTube: GP | GP2
Леклерк участва в Q3, но се възстановява и заема поул във F1 на Испания

Фелипе Другович затвори уикенда в Испания със златен ключ (Снимка: F2)

F2 трябваше да подготви терена – по-точно пистата, гумирайки я – за Формула 1. Термометрите показаха 28 градуса, но температурата на асфалта достигна 40 градуса, задавайки тон за това, което пилотите ще имат пред себе си: в допълнение към многото топлина, предизвикателството да се грижите добре за гумите, за да не се компрометира производителността.

Колите се наредиха, светлините изгасени, пилотите тръгнаха за 37-те обиколки на испанския етап. Духан запази преднината си, докато Вести, трети, започнаха по-добре от Vips и заеха втората позиция. Пилотът на АРТ дори заплаши преднината преди спирането на първия завой, но представителят на Виртуозите се защити добре.

Десети на решетката, Другович излезе отвън и успя да скочи до добро седмо място, изпреварвайки Пуршеър, основния му съперник в битката за титлата. Енцо Фитипалди спечели една позиция, заемайки десетата позиция.

Иначе стартът беше гладък, но преди състезателите да завършат първата обиколка, Денис Хаугер и Оли Колдуел се заплитаха и паднаха до последните позиции.

Първото завъртане завърши, подредбата на първите десет беше следната: Doohan, Vesti, Vips, Sargeant, Jehan Daruvala, Ayumu Iwasa, Drugovich, Pourchaire, Calan Williams и Hughes.

На пето, Дарувала държеше терена за старт на твърди гуми. В 4-та обиколка обаче пилотът загуби мощност и в крайна сметка беше ударен от Иваса. Шофьорът на Prema заседна на пистата и накара колата за безопасност да влезе.

При рестартирането, Другович – който наследи позиция с проблема Дарувала – скочи на пето място и започна своя лов. Първо, той започна да натиска Сарджент за четвърто място.

В 8-ма обиколка състезателите, които стартираха с меки гуми, започнаха своите пит-стопове. Първи в списъка беше Vips, който влезе и сложи твърдите съединения. Проблем със смяната на лявата предна част обаче застраши шансовете на пилота да се бори за победа.

Следващият се спря и Лиъм Лоусън, със същата стратегия за дълъг престой с по-твърдата гума на абразивната писта в Барселона. Който също беше в приспивната песен, беше Porchaire, който се завърна на 14-ти. Междувременно Другович вече беше трети.

Джак Духан опита, но не успя да задържи инерцията на бразилеца (Снимка: F2)

На завъртане 11 дойде ред на Vesti да спре, оставяйки бразилеца втори, зад Doohan. Но в следващата обиколка лидерът дойде да спре, докато Другович остана на пистата.

В този момент времето на обиколката показа, че най-доброто нещо за бразилския депутат, носещ меките съединения, е да остане на пистата. Обръщайки се за 1min34s, бразилецът беше по-бърз от основните опоненти вече с твърди гуми, които тичаха за 1min35s.

Който се появи на второ място, с обратна стратегия, беше Фитипалди. С твърди гуми бразилецът от Чаруз остана на пистата, но на 15,7 секунди зад сънародника си.

Спорът обаче беше между Другович и Духан. В 15-та обиколка компютърът показа, че представителят на MP е 0s3 по-бърз от Doohan, дори без да спира. Грижата с гумите имаше ефект и позволи на Фелипе да влезе веднъж завинаги в борбата за победата.

В 17-та обиколка пит стопът най-накрая дойде и Фитипалди за момент поведе. Но бразилският депутат загуби време, което в крайна сметка струваше позиции на Духан, а също и на Вести.

Другович се върна на пистата на девети, но решен да намали пролуката в ръката. И изкачването до първото място започна в 20-та обиколка, като шофьорът изпревари две коли наведнъж и скочи до седми. Междувременно в края Новалак изпревари Фитипалди, който започна да показва спад в представянето поради износване на гумите.

На 21-вия завой се разчу, че пит стопът на Другович е в процес на разследване. Причината: преминал през бялата линия на входа. Евентуална дузпа може да доведе до допълнителни 5s в последното време на бразилеца.

По следите, все още без да знае за разследването, Другович остана решен да преследва Духан, оставяйки Колдуел зад себе си и заемайки четвърто място. Следващата жертва беше Нисани, който не оказа съпротива.

Разликата до Doohan вече беше 1s7. Армстронг – който все още не беше спрял и водеше дотогава – беше бързо изпреварен както от пилота на Виртуозите, така и от бразилеца. Оттам нататък това беше Другович срещу Духан, а съдейки по времената на обиколката, бразилецът стана фаворит.

Другович се нуждаеше само от един завой, за да се подготви за отваряне на крилото. В 27-ма обиколка той остави колата настрана и затвори обиколка 1 начело.

С много силно темпо бразилецът най-накрая беше информиран, че е разследван за нередности в пит-стопа. В отговор той просто каза „ок“, но знаеше точно какво да направи: имаше десет обиколки, за да отвори преднина за повече от 5 секунди и да не рискува да загуби победата. И той го направи.

THE ГОЛЯМА НАГРАДА отразява in loco действията на категорията в Circuit de Barcelona-Catalunya с Ерик Калдух и освен това следи всичко НА ЖИВО и в РЕАЛНО ВРЕМЕ. В неделя стартът на Формула 1 е насрочен за 10 часа сутринта [Brasília, GMT-3]. Преди това обаче F2 тръгва в 6:35.

Достъп до испанската и португалската версия на PT ГОЛЯМА НАГРАДАв допълнение към партньорите Nosso Palestra и Teleguiado.