Анализ: Гуто се движи зле, а Баия страда повече, отколкото трябва, за да спечели Понте Прета у дома | Баия

С страдания от началото до края – много повече, отколкото би трябвало -, Баия победи Понте Прета с 2-1 в петък вечер и заспа начело на Серия Б. В мач, който може да има много по-спокойно представяне, дори повече пред 23 хиляди фенове, Триколор трябваше да преброи – кой знае – със звездата на Матеус Даво, за да вкара два гола и да победи противника [assista acima aos melhores momentos da partida].

+ Вижте още новини за Bahia
+ Проверете класирането на Серия Б

Играчите на Bahia празнуват Matheus Davó срещу Ponte Preta — Снимка: Felipe Oliveira/EC Bahia

Без Даниел, наказан, треньорът Гуто Ферейра го изненада, като избра Уорли за титуляр. Нает през април, халфът се възстановяваше от контузия и не беше играл от февруари, когато все още играеше в XV де Пирасикаба. От друга страна той беше единственият халф в отбора с характеристики, подобни на тези на Даниел. Той остана незабелязан на терена.

С Уорли, Баия, отборът запази своята характеристика в Серия Б, особено в домакинските мачове: ранно отбелязване и физическа игра с кражби в “зона три”, между зоната на противника и халфовата линия. Резенде, основен играч в отбора на Гуто, веднага се справи с това в началото на първото полувреме (вижте офертата по-долу).

В 1 мин. на 1-то полувреме – десен финал на Даво до Баия срещу Понте Прета

Любопитно е, че голът на Баия дойде с ход, който не е силата на трикольорната атака, формирана от играчи с нисък ръст. При ъглов удар Матеус Даво, същият, който пропиля чист шанс в началото на мача, се възползва от ъглов удар и неуспеха на противника да открие резултата (преглед по-долу). Това беше първият гол за нападателя в осем мача за отбора.

В 14 минути на първото полувреме - гол с глава на Даво до Баия срещу Понте Прета

В 14 минути на първото полувреме – гол с глава на Даво до Баия срещу Понте Прета

Баия все още имаше възможност да разшири, единият от тях с удар с глава на гредата на Резенде, но се забави през първото полувреме. Отборът даде поле на Понте, който започна да има повече време с топката и завърши по-добре началния етап – с повече владение на топката (53% до 47%) и удари (9 към 6). Все пак трикольорите удържаха предимството.

Баия се завърна за второто полувреме с халфа Лукас Фалкао на мястото на халфа Уорли, дискретен и без същата динамика като Даниел. И промяната не беше ефективна нито в защита, нито в атака. С Falcão, Tricolor има друг играч с по-голяма мощност на маркиране, но губи в конструкцията и задържането на топката отпред. Опасна ситуация, тъй като атаката е и начин да се защитите.

Трикольорната защита се държеше добре през повечето време, претовари зоната и на практика не даваше възможности на съперника. Оставянето на съперник с много време обаче е рисковано и даде своето в 30-ата минута, когато Фесин изравни с отклонение на Игнасио. Голът на Понте накара Гуто да бъде принуден да освободи отбора, за да служи на същия Фалкао, който влезе през второто полувреме за влизането на Грегъри. Късна корекция след грешка, допусната от самия треньор.

– Когато сложих ястреба, беше с идеята да се стегна още малко и да направя широко отворена контраатака с трима играчи, но не се получи. Нито една вина на Сокола. Стратегията не проработи, това е детайлът. Имахме смелостта и се извинихме на момчето – каза той.

В 30 минути на 2-то полувреме - гол отвътре в зоната на Фесин да Понте Прета срещу Баия

В 30 минути на 2-то полувреме – гол отвътре в зоната на Фесин да Понте Прета срещу Баия

Факт е, че нямаше много време да се анализира влиянието на влизането на Грегъри, защото осем минути след равенството, Баия се върна в предната част с гол за брадичката на Матеус Даво, същият, който до тази вечер беше нулев. Той се възползва от центриране на Жакаре, който този път влезе добре през второто полувреме.

+ Изпълнения: Даво разочарова и има най-добрия резултат в Баия при победата срещу Понте Прета

победата на Баия във Fonte Nova води до три основни точки в борбата за достъп, но не смекчава толкова лошо представяне във Fonte Nova. В мач, в който откриха резултата рано и можеха да имат повече спокойствие, трикольорите се оттеглиха твърде много, особено след смяната на треньора си. В крайна сметка той беше възнаграден с голове на доскоро критикуван за финишира нападател – освен трите точки, най-добрата новина за фена на трикольора тази вечер.