Адебайо отбеляза 31 точки, Хийт победи Селтикс с 2-1 във финалите на Източната конференция на НБА | nba

Дори загубиха звездата си Джими Бътлър с контузия в средата на мача, Маями Хийт успяха да попречат на Бостън Селтикс да реагират в третия мач от финалите на Източната конференция и спечелиха дуела със 109-103. Бам Адебайо беше връхната точка на победата. от гостите в събота вечер, като отбелязаха 31 точки. Четвъртият мач от поредицата ще бъде този понеделник от 21:30 ч., отново в Бостън.

С 40 точки Джейлън Браун командва реакцията на Селтикс през последната четвърт, намалявайки преднината от 15 на само 1 точка в последните минути на мача. Но отборът на Маями, с рекордните 19 откраднати кражби в играта и вдъхновената вечер на Адебайо, в крайна сметка спечели.

Бам Адебайо отбеляза 31 точки при победата на Хийт над Селтикс (Снимка: Getty Images)

В мача, който отбеляза завръщането на пойнтгарда Кайл Лоури, който се лекуваше от контузия на подколенното сухожилие, Хийт успяха да се възстановят след удар в последния мач, спечелен от Бостън със 127-102. Освен че отбеляза 31 точки, Адебайо успя да направи 10 борби, 6 асистенции и 4 откраднати топки.

Пи Джей Тъкър и Макс Струс бяха други акценти в Маями със 17 и 16 точки, съответно. С едва 8 точки Джими Бътлър трябваше да напусне играта на полувремето след първото полувреме поради възпаление на дясното коляно.

Въпреки загубата, Джейлън Браун стана първият играч от 1954 г., който отбеляза 40 точки в плейофите със 100% стрелба от 2 точки (11-11). Друг отличителен представител на Селтикс в мача беше Ал Хорфорд, който отбеляза 20 точки и грабна 14 борби. Страхотното име на последния мач, Маркъс Смарт напусна корта натоварен с контузия на глезена, но се върна в играта и отбеляза 16 точки и даде 7 асистенции.

Джейлън Браун отбеляза 40 точки и удари 11 при 11 удара с 2 точки — Снимка: Getty Images

С завръщането на Кайл Лоури и Пи Джей Тъкър се възстановиха от контузията, която го извади в средата на последния мач, отборът на Маями дойде с всичко в началото на мача. Добре в защита и без грешки в ударите, Хийт откри 14 точки предимство в маркера (20 на 6), само за 5 минути, с 8 точки на Бам Адебайо. Борбата на гостите продължи през оставащите 7 минути от четвъртата, като Макс Струс точен при тройките, а Тайлър Херо излезе от пейката и завърши края при 39-18.

След като Джейсън Тейтъм аут и Джейлън Браун бяха индивидуален акцент в мача, домакините се върнаха, като направиха много грешки през втората четвърт. Преднината на Хийт достигна 26 точки (46 на 20), дори с основната им звезда Джими Бътлър, дискретен дотогава с само 3 точки. Адебайо достигна 16 точки в мача, надминавайки общия брой точки, които имаше в серията дотогава, за да запази доброто предимство на гостите.

Но в последните две минути на частичната част ситуацията се обърна. Маями спря да реализира кошовете си, докато Ал Хорфорд и Тейтъм водеха възстановяването на Селтикс, които взеха 10 точки в последните минути, спечелиха частичния резултат (29 на 23) и намалиха предимството на гостите до 62 на 47 на таблото.

След завръщането на почивката Маями се завърна с тревожна новина за феновете си: Бътлър трябваше да напусне играта поради възпаление на дясното коляно. Тогава дойде ред на феновете на Бостън да видят как един от основните им играчи влиза в съблекалнята натоварен: Маркъс Смарт получи контузия на десен глезен по-малко от минута след третата четвърт. Но акцентът във втория мач се възстанови бързо, той се върна четири минути по-късно и при първия си удар отбеляза 3 (вижте го във видеото по-долу) за да намали преднината на Heat само до 10 точки (72-62).

Ако Адебайо беше на ред на Бътлър като голмайстор на Маями с 23 точки досега, от другата страна Джейлън Браун, също с 23, имаше помощта на Хорфорд (20 точки), за да докосне резултата при 74 на 65. Но Маями отново откри преднината от 15 точки в края на четвъртата, като Тайлър Херо направи разликата, а гостите достигнаха 15 откраднати топки срещу само 1 от противника: 87 срещу 72.

Домакините дадоха всичко, за да потърсят малко вероятното завръщане през последната четвърт и дори намалиха преднината на Хийт до само 1 точка с красив кош на Джейлън Браун, оставащи 3 минути до края на мача. Но голямата игра в отбрана с рекордните 19 откраднати топки в мача и вдъхновената вечер на Адебайо осигуриха накрая победа със 109-103.